OBUKA O PRIJAVLJIVANJU SUMNJIVIH TRANSAKCIJA I RADIONICA „MEĐUINSTITUCIONALNA SARADNJA IZMEĐU TUŽILAŠTAVA I AGENCIJE ZA SPREČAVANJE KORUPCIJE“

ASK 07.09.2023.

U okviru projekta „Sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma u Srbiji”, koji podržava Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju, a sprovodi Savet Evrope, 6. i 7. septembra, održana je obuka za zaposlene u Agenciji za sprečavanje korupcije i Upravi za sprečavanje pranja novca o prijavlјivanju sumnjivih transakcija, kao i radionica na temu međuinstitucionalne saradnje između tužilaštava i Agencije za sprečavanje korupcije.

U uvodnom delu prvog dana, učesnicima obuke su se obratili v.d. direktora Uprave za sprečavanje pranja novca Želјko Radovanović, direktor Agencije za sprečavanje korupcije Dejan Damnjanović i javni tužilac Javnog tužilaštva za organizovani kriminal Jasmina Milanović Ganić, koji su tom prilikom istakli važnost saradnje nadležnih institucija u cilјu brzog i efikasnog otkrivanja i procesuiranja krivičnih dela sa elementima prikrivanja imovine, pranja novca i drugih koruptivnih krivičnih dela.

Predavač, ekspert Saveta Evrope Klaudio Stroligo, upoznao je učesnike obuke sa indikatorima pranja novca koji se mogu pojaviti u izveštajima o imovini i prihodima javnih funkcionera, iskustvima i primerima iz međunarodne i domaće prakse, kao i procedurama u slučaju sumnje na pranje novca.

Drugog dana, na radionici o međuinstitucionalnoj saradnji između tužilaštava i Agencije za sprečavanje korupcije, javni tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva Milјko Radisavlјević, istakao je značaj povezivanja svih institucija, odnosno efikasnije saradnje preventivnog i represivnog sistema za borbu protiv korupcije.

Direktor Agencije, Dejan Damnjanović se složio i dodao da je potrebno kontinuirano raditi na bolјoj komunikaciji i saradnji, jer je zajednički interes svih nadležnih institucija da se nivo korupcije u našoj državi smanji.

Predstavnici Agencije, Vrhovnog javnog tužilaštva, viših javnih tužilaštava u Beogradu, Nišu i Novom Sadu, Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu, kao i Trećeg osnovnog tužilaštva u Beogradu, tokom diskusije, razmenili su mišlјenja o trenutnom nivou saradnje, o načinima njenog unapređenja, sa naglaskom na postupke u oblasti provere imovine i prihoda javnih funkcionera, sukoba interesa, i na primenu relevantnih odredbi Zakona o sprečavanju korupcije.

Zaklјučak sa oba skupa je da je vidlјiv napredak u neposrednoj komunikacija i koordinaciji ali i da je neophodno nastaviti sa dalјim sprovođenjem svih predviđenih zajedničkih aktivnosti iz potpisanih sporazuma o saradnji.