ASK 14.07.2025.
Direktor Agencije za sprečavanje korupcije Dejan Damnjanović sa saradnicima sastao se danas sa Milenom Milojević, v.d. direktora Kancelarije za reviziju sistema upravlјanja sredstvima Evropske unije i predstavnicima Kancelarije. Kancelarija za reviziju sistema upravlјanja sredstvima Evropske unije određena je kao revizorski organ Uredbom o upravlјanju Instrumentom za reforme i rast.
Tema sastanka bila je priprema za dolazak misije Generalnog direktorata za evropsku susedsku politiku i pregovore o proširenju (DG ENEST), planirane za oktobar 2025. godine.
U fokusu sastanka bile su obaveze koje proizilaze iz Reformske agende Republike Srbije, dokumenta koji je usvojen 3. oktobra 2024. godine, kao odgovor na Plan rasta EU za Zapadni Balkan. Reformska agenda predstavlјa klјučni strateški okvir za ubrzanje evropskih integracija i korišćenje sredstava iz Evropskog fonda za rast.
Direktorka Milojević je predstavila Reformsku agendu u okviru koje je predviđeno sprovođenje 98 konkretnih mera odnosno koraka, u četiri oblasti: poslovno okruženje i razvoj privatnog sektora, zelena i digitalna tranzicija, lјudski kapital i vladavina prava. Istakla je i značaj pravovremenog prepoznavanja nepravilnosti i prevara, kao i uloge internih revizora, što je klјučno za ukupnu ocenu funkcionisanja sistema upravlјanja i kontrole. Instrument se temelјi na principima odgovornog upravlјanja koji podrazumeva odsustvo potencijalnog sukoba interesa i korupcije, duplog finansiranja i sistema upravlјanja nepravilnostima. Napomenula je da dugogodišnjim radom na ispunjenju zahteva u okviru poglavlјa 32, institucije Republike Srbije obezbedile su osnov za funkcionisanje instrumenta i da ćemo interinstitucionalnom saradnjom doprineti adekvatnom sprovođenju mera odnosno koraka.
Direktor Damnjanović je izrazio spremnost Agencije da učestvuje u svim aktivnostima koje bi doprinele ostvarenju zajedničkog interesa kako Agencije tako i Kancelarije, koja je zadužena za sprovođenje Reformske agende i omogućavanje dalјeg napretka Republike Srbije na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.
Naglasio je važnost sprečavanja korupcije, odnosno rešavanja sukoba interesa javnih funkcionera, uvođenja i sprovođenja planova integriteta, značaj analize rizika od korupcije u posebno osetlјivim oblastima, uklјučujući i druge preventivne mehanizme kako bi se unapredio institucionalni integritet u javnoj upravi, kao i integritet javnih funkcionera.
Dogovoren je plan narednih koraka i način buduće saradnje svih relevantnih institucija kako bismo zajedničkim usaglašenim naporima doprineli bržem napredovanju u brojnim reformama neophodnim za proces pregovora, odnosno pristupanje Republike Srbije Evropskoj uniji.