Etika i integritet
OBUКA „ETIКA I INTEGRITET”
Zakonom o sprečavanju korupcije svi organi javne vlasti dužni su da sprovode obuku u oblasti sprečavanja korupcije i jačanja integriteta pod nazivom „Etika i integritet” i da izveštavaju Agenciju o njenom sprovođenju.
Ova obuka će polaznicima omogućiti usvajanje znanja o etičkim principima, bolje razumevanje propisa i jednoobrazno shvatanje šta je prihvatljivo ponašanje u organima javne vlasti.
Jedan od načina sprovođenja obuke o etici i integritetu je putem obuke na daljinu (onlajn obuke).
Obuka na daljinu sastoji se od četiri tematske celine, utvrđene Programom obuke u oblasti sprečavanja korupcije i jačanja integriteta, a nakon svake celine polaznik treba da odgovori na nekoliko pitanja obeležavanjem jednog od više ponuđenih odgovora. (pitanja višestrukog izbora).
Pristup obuci je moguć sa različitih elektronskih uređaja – telefona, računara, tableta. Tempo, mesto i vreme pohađanja obuke na daljinu polaznik u potpunosti može da prilagodi sebi, samo je važno da zapamti korisničko ime i lozinku kako bi ponovo mogao da pristupi svom nalogu.
UPUTSTVO ZA PRISTUP OBUCI
Pre nego što izvrši prijavu zaposlenih za pohađanje obuke na daljinu, organ javne vlasti treba da izradi plan sprovođenja obuke. Pomenutim planom dobija se dobar pregled predstojećih obaveza, obezbeđuje se kontrola nad procesom i sprečava se mogućnost nastanka propusta, što je od posebnog značaja u organima sa velikim brojem zaposlenih i tokom perioda izveštavanja (više o planu sprovođenja obuke možete pročitati u Uputstvo za sprovođenje obuke u oblasti sprečavanja korupcije i jačanja integriteta - prečišćen tekst, kao i Vodič za primenu Programa i Uputstva za sprovođenje obuke u oblasti sprečavanja korupcije i jačanja integriteta). Prilikom izrade plana, potrebno je imati u vidu da se nakon kreiranja korisničkog naloga, istom može pristupiti 30 dana.
U skladu sa izrađenim planom, organ javne vlasti prijavljuje grupu zaposlenih tako što uredno popuni Eksel radni list sa traženim podacima i pošalje na imejl adresu: edukacije@acas.rs
Кada administratori obuke na daljinu obrade poslate podatke, uputiće organu detaljno uputstvo zajedno sa parametrima neophodnim za pristup aplikaciji za učenje na daljinu. Od tog trenutka, svi zaposleni u organu koji su prijavljeni mogu otpočeti sa pohađanjem obuke.
U tabeli u nastavku prikazani su rokovi za sprovođenje drugog ciklusa obuke „Etika i integritet” za sve kategorije organa javne vlasti:
Vizuelni prikaz procesa organizacije, sprovođenja i izveštavanja o sprovedenoj obuci, sa rokovima koji se odnose na organe Republike Srbije, autonomne pokrajine, jedinice lokalne samouprave i gradske opština, možete videti na infografiku OVDE.
IZVEŠTAVANJE O SPROVEDENOJ OBUCI
Organi javne vlasti su dužni da dostave izveštaj o sprovedenoj obuci, u roku od 30 dana od dana isteka roka za njeno sprovođenje, utvrđenim Uputstvom za sprovođenje obuke u oblasti sprečavanja korupcije i jačanja integriteta. Izveštavanje se vrši putem aplikacije, koja je dostupna na adresi eduizvestaji.acas.rs i aktivna je isključivo u izveštajnom periodu. Napominjemo da su organi javne vlasti dužni da dostave izveštaj i onda kada nisu sproveli obuku.
INFO КUTAК
Ukoliko imate bilo kakvih problema prilikom prijave na obuku ili su Vam potrebne dodatne informacije, možete kontaktirati Odsek za jačanje individualnog integriteta i saradnju sa organizacijama civilnog društva putem imejla: edukacije@acas.rs ili telefona: 011/ 41 49 113.
NAJČEŠĆA PITANJA U VEZI SA SPROVOĐENJEM OBUКE
Imajući u vidu da se organi javne vlasti prvi put susreću sa obavezom sprovođenja obuke o etici i integritetu i izveštavanja o njenom sprovođenju, susreli su se sa određenim nedoumicama. U želji da pomognemo organima javne vlasti da sve nejasnoće prevaziđu, pripremili smo objašnjenja.
Društveno osetlјive grupe i korupcija
Tema korupcije je oduvek privlačila značajnu pažnju, kako laika, tako i stručnjaka različitih profila, pravnika, politikologa, kriminologa, sociologa...
Pristupajući joj kao globalnom problemu, brojna društva su istraživala njene uzroke i posledice i oblike ispolјavanja, a potom su formulisane mere i strategije za njeno suzbijanje.
Međutim, tek u poslednje vreme stručna javnost počinje da se bavi temom korupcije i lјudskih prava, sa posebnim akcentom na društveno osetlјive grupe. I dok korupcija ima devastirajući efekat po sve građane, poseban uticaj ima na ranjive kategorije stanovništva kao što su: siromašni, stari, deca, nezaposleni, Romi, migranti, pripadnici LGBT+ populacije itd. jer pojačava njihovu nezaštićenost, izolovanost i eksploataciju.
Zaposleni u organima javne vlasti bi trebalo da poseduju dovolјno znanja o ovoj temi kako bi svojim ponašanjem mogli da pokažu profesionalizam, odgovornost i angažovanost u zaštiti društveno osetlјivih grupa i time doprinosu stvaranju društva jednakih šansi za sve.
Agencija je dala svoj doprinos ovoj temi kreiranjem edukativnog materijala u formi obuke na dalјinu pod nazivom „Društveno osetlјive grupe i korupcijaˮ, koja je dostupna na adresi: obuke.acas.rs
Detalјno uputstvo za registraciju možete preuzeti na linku: Uputstvo za registraciju na obuku Društveno osetljive grupe i korupcija.
Za sve dodatne informacije i tehničku podršku možete kontaktirati Odsek za jačanje individualnog integriteta i saradnju sa organizacijama civilnog društva na: edukacije@acas.rs.