Nova platforma za učenje na daljinu
Organi javne vlasti 21.02.2023.
Agencija za sprečavanje korupcije pustila je u rad novu platformu za učenje na daljinu, na kojoj je dostupna obuka „Etika i integritet“.
Opširnije...Rok za podnošenje godišnjih izveštaja o finansiranju političkih subjekata za 2024. godinu je do 30. aprila 2025. godine ○ ASK ○ Rok za vanredno prijavlјivanje imovine i prihoda javnih funkcionera je do 15. maja 2025. godine ○ ASK ○ Javni funkcioner u roku od 30 dana od dana stupanja ili prestanka javne funkcije podnosi Agenciji izveštaj o imovini i prihodima ○ ASK ○ Javni funkcioner u roku od 8 dana od dana izbora, postavlјenja ili imenovanja na drugu javnu funkciju dužan je da od Agencije zatraži saglasnost
Organ javne vlasti je organ Republike Srbije, autonomne pokrajine, jedinice lokalne samouprave i gradske opštine, ustanova, javno preduzeće i drugo pravno lice čiji je osnivač ili član Republika Srbija, autonomna pokrajina, jedinica lokalne samouprave ili gradska opština.
Organ javne vlasti koji je izabrao, postavio ili imenovao javnog funkcionera o tome, odnosno o prestanku javne funkcije obaveštava Agenciju u roku od 15 dana od dana stupanja na javnu funkciju, odnosno prestanka javne funkcije.
O izboru i o prestanku javne funkcije na koju je javni funkcioner izabran neposredno od građana, organ u koji je javni funkcioner izabran obaveštava Agenciju u roku od 15 dana stupanja na javnu funkciju, odnosno prestanka javne funkcije.
Evidencija poklona
Organ javne vlasti vodi evidenciju o poklonima koji su primili njegovi javni funkcioneri i članovi porodice.
Organ javne vlasti dužan je da preda kopiju evidencije poklona Agenciji do 1. marta tekuće godine za prethodnu kalendarsku godinu. Podaci iz evidencije poklona koja je predata Agenciji su javni.
Plan integriteta donose i sprovode organi Republike Srbije, autonomne pokrajine, jedinice lokalne samouprave, gradske opštine, organizacije kojima je povereno vršenje javnih ovlašćenja, ustanove i javna preduzeća i druga pravna lica čiji je osnivač ili član Republika Srbija, autonomna pokrajina, jedinica lokalne samouprave ili gradska opština, koji imaju više od 30 zaposlenih.
Agencija je donela Uputstvo za izradu i sprovođenje plana integriteta - prečišćen tekst („Službeni glasnik RS“ br. 145/2020, 43/2021, 48/2021, 115/2022 i 119/2022) koje sadrži način izrade i bližu sadržinu plana integriteta, rokove za donošenje i sprovođenje plana integriteta, rokove za dostavljanje izveštaja o sprovođenju plana integriteta Agenciji i način vršenja nadzora od strane Agencije nad donošenjem i sprovođenjem planova integriteta.
Obveznik donošenja plana integriteta dužan je da Agenciji dostavi plan integriteta i izveštaj o sprovođenju plana integriteta, u roku i na način koji su propisani navedenim uputstvom.
Agencija za sprečavanje korupcije pustila je u rad novu platformu za učenje na daljinu, na kojoj je dostupna obuka „Etika i integritet“.
Opširnije...Agencija za sprečavanje korupcije obaveštava organe javne vlasti o zakonskoj obavezi, da najkasnije do 1. marta 2023. godine, dostave evidencije protokolarnih i prigodnih poklona koje su tokom 2022. godine primili njihovi javni funkcioneri.
Opširnije...Agencija za sprečavanje korupcije obaveštava organe javne vlasti o zakonskoj obavezi, da najkasnije 1. marta 2023. godine, dostave evidencije protokolarnih i prigodnih poklona koje su tokom 2022. godine primili njihovi javni funkcioneri.
Opširnije...Podsećamo odgovorna lica u organima javne vlasti da je 1. mart 2022. godine, rok do koga su u obavezi da Agenciji dostave evidencije poklona javnih funkcionera za 2021. godinu. Obrazac eviden
Opširnije...Organi javne vlasti, koji su u obavezi da vode evidenciju o poklonima, dužni su da, najkasnije do 1. marta 2022. godine, Agenciji dostave evidencije poklona javnih funkcionera za 2021. godinu
Opširnije...Agencija za sprečavanje korupcije je u proteklom periodu analizirala više lokalnih antikorupcijskih planova (LAP) koje su dostavile jedinice lokalne samouprave pre organizovanja javne rasprav
Opširnije...Direktor Agencije za sprečavanje korupcije je, na osnovu člana 99. stav 1. Zakona o sprečavanju korupcije („Službeni glasnik RS”, br. 35/19, 88/19) doneo Program obuke u oblasti sprečavanja korupcije i jačanja integriteta, kao i Uputstvo za sprovođenje obuke u oblasti sprečavanja korupcije i jačanja integriteta („Službeni glasnik RS” br. 114/20). […]
Opširnije...Model LAP
Kako bi pomogla jedinicama lokalnih samouprava da što kvalitetnije izrade LAP, Agencija za borbu protiv korupcije je uz podršku Stalne konferencije gradova i opština, a u skladu s obavezom iz Akcionog plana za Poglavlje 23 (aktivnost 2.2.10.36.), izradila Model lokalnog antikorupcijskog plana sa uputstvima za izradu, sprovođenje i praćenje (Model LAP). Model LAP je dopunjen u decembru 2018. godine zbog uočenih problema pri formiranju tela za praćenje primene LAP sa kojima su se susrele pojedine opštine.
U nastavku možete pogledati i preuzeti navedene dokumente.
Metodologija za praćenje i izveštavanje o primeni LAP-a
Metodologija za praćenje i izveštavanje o primeni lokalnog antikorupcijskog plana je dokument u kome su detaljno opisane obaveze i odgovornosti aktera uključenih u praćenje i izveštavanje o primeni LAP-a, prikazan je postupak praćenja primene LAP-a na nivou aktivnosti, mera i ciljeva, kao i proces izveštavanja.
Video priručnik o Metodologiji za praćenje i izveštavanje o primeni LAP-a
Unapređenje izrade LAP-a
Na osnovu analize antikorupcijskih planova koje su dostavile jedinice lokalne samouprave, Agencija je identifikovala više istih ili sličnih nedostataka koje je objedinila u jedan dokument, zajedno sa objašnjenjima na koji način nedostaci treba da budu prevaziđeni.
Agencija za sprečavanje korupcije prikuplja podatke o izradi LAP i formiranju tela za njegovo praćenje od svih jedinica lokalnih samouprava i Autonomne pokrajine na kvartalnom nivou od početka uvođenja ove obaveze od septembra 2017. godine.
U nastavku možete pogledati i preuzeti izveštaje sa podacima o broju JLS koje su izradile LAP i formirale telo za njegovo praćenje u prethodnom periodu.
Izveštaji su dostupni OVDE.
Kampanja za podizanje svesti javnosti o usvajanju lokalnih i pokrajinskih antikorupcijskih planova pod nazivom „LAP za jači integritet” sprovedena je u periodu od 26. novembra do 27. decembra 2018. godine. Tokom trajanja kampanje građani su mogli da pogledaju video-spot na internet prezentaciji Agencije i u inetrnet izdanjima dnevnih novina Blic i Večernje novosti, kao i da čuju radijski spot koji je emitovan na lokalnim radio stanicama. U nastavku možete pogledati promotivni materijal korišćen u kampanji.
ZAVRŠEN TREĆI CIKLUS
O sprovođenju plana integriteta izvestilo je 99,26% institucija
Izrada i sprovođenje plana integriteta je zakonska obaveza organa javne vlasti koji imaju 30 i više zaposlenih, što obuhvata ukupno 2.969 institucija. Ovaj preventivni mehanizam uklјučuje samoprocenu rizika od korupcije i drugih nepravilnosti, kao i definisanje mera za njihovo otklanjanje.
Po završetku trećeg ciklusa, od 2.965 institucija koje su izradile plan integriteta, 2.943 (99,26%) izvestilo je Agenciju o njegovom sprovođenju.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
IZRADA PLANA INTEGRITETA: TREĆI CIKLUS
Produžen rok za izveštavanje o sprovođenju plana integriteta u trećem ciklusu do 31.12.2024. godine
Agencija za sprečavanje korupcije obaveštava sve institucije da je rok za izveštavanje o sprovođenju plana integriteta i postavlјanje odluke o njegovom usvajanju produžen do 31.12.2024. godine.
Da bi institucija ispunila zakonsku obavezu iz člana 96. i 97. Zakona o sprečavanju korupcije („Službeni glasnik RS”, br. 35/19, 88/19, 11/21- autentično tumačenje, 94/21 i 14/22), do navedenog datuma potrebno je preduzeti sledeće korake:
a) za svaku meru pobolјšanja iz usvojenog plana integriteta koordinator treba da izvesti da li je sprovedena u roku ili posle roka, odnosno ako nije koji su razlozi za nesprovođenje (sve se radi u elektronskoj aplikaciji);
b) nakon toga, koordinator preuzima iz aplikacije izveštaj o sprovođenju plana integriteta koji dostavlјa rukovodiocu institucije na usvajanje;
v) potpisanu i pečatiranu Odluku o usvajanju izveštaja o sprovođenju plana integriteta koordinator postavlјa u aplikaciju.
Za pristup aplikaciji slediti link: https://plan.acas.rs/acas_pi/#/login i koristiti već dodelјeno korisničko ime i lozinku institucije.
Detalјne informacije o izveštavanju u aplikaciji date su tehničkom uputstvu koje je dostupno na: https://www.acas.rs/lat/page_with_sidebar/plan_integriteta#
Stupanjem na snagu Zakona o sprečavanju korupcije uvedena je novčana kazna u iznosu od 100.000 do 150.000 dinara za rukovodioca institucije u slučaju da ne dostavi Agenciji plan integriteta i izveštaj o sprovođenju plana integriteta (član 104, stav 1. tačka 7) i ako ne odredi lice koje će obavlјati poslove koordinacije u vezi sa donošenjem, sprovođenjem i izveštavanjem o sprovođenju plana integriteta (član 104, stav 1. tačka 8).
--------------------------------------------------------------------------------------------------
U toku je treća faza – faza sprovođenja i izveštavanja o sprovođenju plana integriteta
Rok za sprovođenje mera iz plana integriteta je do 30. septembra 2024. godine.
Rok za izveštavanje i postavljanje odluke o usvajanju izveštaja o sprovođenju plana integriteta je do 31. oktobra 2024. godine.
Aktivnosti koordinatora:
- dostavlja plan integriteta licima koja su u planu integriteta navedena kao odgovorna za sprovođenje mera;
- prati da li se mere sprovode u rokovima i na način predviđen u planu integriteta;
- unosi u aplikaciju podatak da li je mera sprovedena ili ne na način kako je to opisano u Uputstvu za koordinatora za izveštavanje o sprovođenju plana integriteta u trećem ciklusu i
- nakon isteka roka za sprovođenje svih mera iz plana integriteta, postavlja u aplikaciju samo pečatiranu Odluku o usvajanju izveštaja o sprovođenju plana integriteta koju je potpisao rukovodilac institucije.
Napomena: Odluka o usvajanju izveštaja o sprovođenju plana integriteta se ne dostavlja Agenciji u papirnoj formi, već se isključivo postavlja u aplikaciju.
Rokove za izradu i sprovođenje plana integriteta možete videti OVDE.
Odredbom člana 104. stav 1. tačka 8) i 7) Zakona o sprečavanju korupcije („Službeni glasnik RS“ br. 35/2019, 88/2019, 21/2021 – autentično tumačenje, 94/2021 i 14/2022) propisana je prekršajna odgovornost za odgovorno lice u instituciji ukoliko ne odredi (koordinatora) lice koje će obavljati poslove koordinacije u vezi sa donošenjem, sprovođenjem i izveštavanjem o sprovođenju plana integriteta (član 97. stav 2.) kao i ukoliko ne dostavi Agenciji plan integriteta i izveštaj o sprovođenju plana integriteta (član 95. stav 3.).
Plan integriteta donose i sprovode organi Republike Srbije, autonomne pokrajine, jedinice lokalne samouprave, gradske opštine, organizacije kojima je povereno vršenje javnih ovlašćenja, ustanove i javna preduzeća i druga pravna lica čiji je osnivač ili član Republika Srbija, autonomna pokrajina, jedinica lokalne samouprave ili gradska opština, koji imaju više od 30 zaposlenih na neodređeno vreme.
JAVNO DOSTUPNI PLANOVI INTEGRITETA
Obveznicima planova integriteta ostavljena je mogućnost da, u okviru elektronske aplikacije, odaberu opciju da njihov plan integriteta bude javan. Ukoliko želite da proverite da li je neka institucija učinila plan integriteta dostupnim javnosti, to možete učiniti putem pretrage na ovom linku.
Za sve dodatne informacije u vezi izrade i sprovođenja plana integriteta možete se obratiti Odseku za planove integriteta i analizu rizika od korupcije putem elektronske pošte integritet@acas.rs ili telefonom na 011/ 41 49 112.