Етика и интегритет
ОБУКA „ЕТИКA И ИНТЕГРИТЕТ”
Законом о спречавању корупције сви органи јавне власти дужни су да спроводе обуку у области спречавања корупције и јачања интегритета под називом „Етика и интегритет” и да извештавају Aгенцију о њеном спровођењу.
Ова обука ће полазницима омогућити усвајање знања о етичким принципима, боље разумевање прописа и једнообразно схватање шта је прихватљиво понашање у органима јавне власти.
Један од начина спровођења обуке о етици и интегритету је путем обуке на даљину (онлајн обуке).
Обука на даљину састоји се од четири тематске целине, утврђене Програмом обуке у области спречавања корупције и јачања интегритета, а након сваке целине полазник треба да одговори на неколико питања обележавањем једног од више понуђених одговора. (питања вишеструког избора).
Приступ обуци је могућ са различитих електронских уређаја – телефона, рачунара, таблета. Темпо, место и време похађања обуке на даљину полазник у потпуности може да прилагоди себи, само је важно да запамти корисничко име и лозинку како би поново могао да приступи свом налогу.
УПУТСТВО ЗA ПРИСТУП ОБУЦИ
Пре него што изврши пријаву запослених за похађање обуке на даљину, орган јавне власти треба да изради план спровођења обуке. Поменутим планом добија се добар преглед предстојећих обавеза, обезбеђује се контрола над процесом и спречава се могућност настанка пропуста, што је од посебног значаја у органима са великим бројем запослених и током периода извештавања (више о плану спровођења обуке можете прочитати у Упутство за спровођење обуке у области спречавања корупције и јачања интегритета - пречишћен текст, као и Водич за примену Програма и Упутства за спровођење обуке у области спречавања корупције и јачања интегритета). Приликом израде плана, потребно је имати у виду да се након креирања корисничког налога, истом може приступити 30 дана.
У складу са израђеним планом, орган јавне власти пријављује групу запослених тако што уредно попуни Ексел радни лист са траженим подацима и пошаље на имејл адресу: edukacije@acas.rs
Када администратори обуке на даљину обраде послате податке, упутиће органу детаљно упутство заједно са параметрима неопходним за приступ апликацији за учење на даљину. Од тог тренутка, сви запослени у органу који су пријављени могу отпочети са похађањем обуке.
У табели у наставку приказани су рокови за спровођење другог циклуса обуке „Етика и интегритет” за све категорије органа јавне власти:
Визуелни приказ процеса организације, спровођења и извештавања о спроведеној обуци, са роковима који се односе на органе Републике Србије, аутономне покрајине, јединице локалне самоуправе и градске општина, можете видети на инфографику ОВДЕ.
ИЗВЕШТAВAЊЕ О СПРОВЕДЕНОЈ ОБУЦИ
Органи јавне власти су дужни да доставе извештај о спроведеној обуци, у року од 30 дана од дана истека рока за њено спровођење, утврђеним Упутством за спровођење обуке у области спречавања корупције и јачања интегритета. Извештавање се врши путем апликације, која је доступна на адреси eduizvestaji.acas.rs и активна је искључиво у извештајном периоду. Напомињемо да су органи јавне власти дужни да доставе извештај и онда када нису спровели обуку.
ИНФО КУТAК
Уколико имате било каквих проблема приликом пријаве на обуку или су Вам потребне додатне информације, можете контактирати Одсек за јачање индивидуалног интегритета и сарадњу са организацијама цивилног друштва путем имејла: edukacije@acas.rs или телефона: 011/ 41 49 113.
НAЈЧЕШЋA ПИТAЊA У ВЕЗИ СA СПРОВОЂЕЊЕМ ОБУКЕ
Имајући у виду да се органи јавне власти први пут сусрећу са обавезом спровођења обуке о етици и интегритету и извештавања о њеном спровођењу, сусрели су се са одређеним недоумицама. У жељи да помогнемо органима јавне власти да све нејасноће превазиђу, припремили смо објашњења.
Друштвено осетљиве групе и корупција
Тема корупције је одувек привлачила значајну пажњу, како лаика, тако и стручњака различитих профила, правника, политиколога, криминолога, социолога...
Приступајући јој као глобалном проблему, бројна друштва су истраживала њене узроке и последице и облике испољавања, а потом су формулисане мере и стратегије за њено сузбијање.
Међутим, тек у последње време стручна јавност почиње да се бави темом корупције и људских права, са посебним акцентом на друштвено осетљиве групе. И док корупција има девастирајући ефекат по све грађане, посебан утицај има на рањиве категорије становништва као што су: сиромашни, стари, деца, незапослени, Роми, мигранти, припадници ЛГБТ+ популације итд. јер појачава њихову незаштићеност, изолованост и експлоатацију.
Запослени у органима јавне власти би требало да поседују довољно знања о овој теми како би својим понашањем могли да покажу професионализам, одговорност и ангажованост у заштити друштвено осетљивих група и тиме доприносу стварању друштва једнаких шанси за све.
Aгенција је дала свој допринос овој теми креирањем едукативног материјала у форми обуке на даљину под називом „Друштвено осетљиве групе и корупцијаˮ, која је доступна на адреси: obuke.acas.rs
Детаљно упутство за регистрацију можете преузети на линку: Упутство за регистрацију на обуку Друштвено осетљиве групе и корупција.
За све додатне информације и техничку подршку можете контактирати Одсек за јачање индивидуалног интегритета и сарадњу са организацијама цивилног друштва на: edukacije@acas.rs.