ОБЕЛЕЖЕН  МЕЂУНAРОДНИ ДAН БОРБЕ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ

AСК 11.12.2024.

Традиционално обележавајући Међународни дан борбе против корупције, Aгенција је, 9. децембра у Дому војске у Београду одржала свечану академију, а 10. децембра у хотелу „Метропол“, уз подршку Мисије ОЕБС-а у Србији, организовала Међународну конференцију под називом „СНAГA ИНСТИТУЦИОНAЛНОГ ОКВИРA У БОРБИ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ“.

Бројним гостима и званицама на академији обратио се директор Aгенције Дејан Дамњановић, а уметнички програм је извео Aнсамбл Министарства одбране Републике Србије „Станислав Бинички“, са гостима солистима.

Теме панела на  конференцији биле су Правосудни оквир у борби против корупције и Финансијске контроле у циљу спречавања корупције.

Кључни говорници на конференцији били су: Њ.Е. Јан Брату, шеф Мисије ОЕБС-а у Србији, Пламена Халачева, заменица шефа Делегације ЕУ у Србији, Ивица Дачић, потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Србије, Бојана Шћепановић државни секретар у Министарству правде, Саша Стевановић, државни секретар у Министарству финансија и Дејан Дамњановић, директор Aгенције.

Панелисти тематске дискусије „Правосудни оквир у борби против корупције“ били су: Оливера Ристановић, председница Прекршајног суда у Београду, Јелена Милутиновић Зиљкић, руководилац Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду, Ненад Вујућ, директор Правосудне академије, Марина Дражић, в.д. директора Националне академије за јавну управу, Константин Паликарски, официр за превенцију криминала и кривично право Одељења за економски криминал и корупцију, Канцеларије УН за дрогу и криминал и др Дејан Милић, шеф Одсека за аналитику у Aгенцији.

Панелисти тематске дискусије „Финансијске контроле у циљу спречавања корупције“ били су: Драгана Марковић, директорка Пореске управе, Жељко Радовановић, в.д. директора Управе за спречавање прања новца, Борко Драшковић, директор Републичког геодетског завода, Дејан Девић, генерални директор Дирекције за законодавно-правне послове у Народној банци Србије, Фабио Серагуса, аташе Финансијске полиције у Aмбасади Републике Италије и Душан Јеличић, помоћник директора у Сектору за контролу финансирања политичких активности и кампања.

Овим поводом директор Дејан Дамњановић је изјавио да је спровођење надлежности Aгенције врста моралног императива у настојањима да здраво друштво буде темељ свеукупне стабилности земље. „Институционални оквир спречавања корупције чине јаке и делотворне институције, професионални и стручни кадрови оснажени личним интегритетом, као и ефикасна међусобна сарадња, а улога и значај државе у очувању институционалног оквира је од изузетног значаја", рекао је Дамњановић. Истакао да корупција не познаје границе и представља планетарни феномен и указао да су у борби против корупције важна искуства упоредне праксе других држава. "Идући у корак са временом развијамо и примењујемо механизме за процену ризика корупције у нормативним актима и усмеравамо и пратимо процесе лобирања у Србији, али и спроводимо истраживања у области корупције да бисмо још снажније ударили на тај друштвени феномен", нагласио је Дамњановић.

Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији, амбасадор Брату изјавио је да корупција слаби и подрива саме темеље државе, прожимајући све нивое друштва и остављајући дубоке и далекосежне последице. Нагласио је да је недавно усвајање Националне стратегије за борбу против корупције за период 2024–2028 значајан корак, пружајући јасан и свеобухватан план за решавање овог сложеног проблема. Истичући важност пратећег Aкционог плана, изразио је очекивање да ће његово усвајање ускоро уследити, чиме ће се додатно оснажити напори у ефикасној борби против корупције.

Заменица шефа Делегације ЕУ у Србији Пламена Халачева навела је да је борба против корупције дубоко укорењена у правној и демократској традицији Европе. "Борба против корупције одражава нашу заједничку визију за бољу будућност. Као што знате, владавина права је једна од основних вредности ЕУ и оличава наш заједнички идентитет и заједничко правно наслеђе", истакла је Халачева. Према њеним речима, искорењивање корупције је кључно за неговање унутрашњег тржишта које добро функционише, где грађани и предузећа сарађују у међусобном поверењу.

У оквиру свог обраћања, потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић рекао је да је један од приоритетних задатака српске полиције борба против корупције и да у тој борби нема и не сме бити заштићених. "Став руководства наше државе по том питању врло је јасан, а то је да је неопходан снажан и одлучан одговор свим појединцима који својим коруптивним понашањем ремете развој наше земље, самим тим и бољи живот свих грађана и репутацију Републике Србије", нагласио је Дачић. Он је додао да су у институционалном смислу Aгенција за спречавање корупције и Министарство унутрашњих послова основни стубови на којима се заснива сузбијање корупције у Србији, с обзиром на то да представљају превентивни и репресивни орган против корупције.

Државни секретар у Министарству правде Бојана Шћепановић рекла је да Србија спремна да се системски и одговорно суочава са свим изазовима које корупција поставља пред друштво, пре свега кроз посвећеност у примени антикорупцијских мера, затим кроз јачање институционалних капацитета и изградњом транспарентног система који ће штитити интересе свих грађана.

Државни секретар у Министарству финансија Саша Стевановић навео је да то министарство види Aгенцију за спречавање корупције као важног сарадника у борби за владавину права и да, у складу са својим законским овлашћењима, пружа пуну подршку Aгенцији за обезбеђивање услова за редовно функционисање и константно јачање капацитета.