Поводом одлуке Уставног суда

AСК 09.09.2011.

Aгенција за борбу против корупције примила је данас одлуку Уставног суда Србије којом је утврђено да одредба члана 29. став 3. Закона о изменама и допунама Закона о Aгенцији за борбу против корупције, којом је прописано да функционер може да настави обављање једне јавне функције, а уз њу и јавне функције на које је изабран непосредно од грађана, као и јавне функције коју је законом и другим прописом обавезан да врши није у сагласности са Уставом и потврђеним међународним уговором - Конвенцијом Уједињених нација против корупције.

Aгенција изражава задовољство да је Уставни суд, као највиша институција за заштиту уставности у Републици, недвосмислено утврдио да су том одредбом нарушена уставна начела владавине права, поделе власти, забране сукоба интереса, начело једнакости свих пред уставом и законом, право грађана да под једнаким условима ступају на јавне функције, као и одредбе Конвенције Уједињених нација против корупције коју је Србија ратификовала.

 

Чињеницу да је Уставни суд стао на становиште да је неуставно законско решење којим је један број (и то мањи број) јавних функционера који истовремено врше у представничким органима и у извршној власти изузет од обавезе да пред Aгенцијом за борбу против корупције регулишу свој статус у погледу затечених функција, Aгенција (иако би имала разлога) не доживљава као своју "победу" над тим функционерима, већ само као победу уставности и законитости у нашој земљи.

Имајући у виду чињеницу да је на основу одредбе члана 168. став 3. Устава даном објављивања Одлуке Уставног суда у Службеном гласнику Републике Србије престала да важи одредба члана 29. став 3. Закона о изменама и допунама Закона о Aгенцији за борбу рпотив корупције, Aгенција ће наставити поступке за утврђивање неспојивости вршења функција у предметима функционера, где су поступци били прекинути до доношења одлуке Уставног суда.

Како далеко највећи број функционера који су уточиште од поступка пред Aгенцијом нашли у касираној одредби Уставног суда, има отворене предмете у Aгенцији, по захтевима за давање сагласности или обавештењима, Aгенција ће већ од понедељка почети са доношењем одлука којима ће утврдити неспојивост истовременог вршења функција и дати рок од 15 дана функцинерима да престану са вршењем неспојивих функција и о томе доставе доказ Aгенцији.

Према функционерима који се о такву одлуку оглуше Aгенција ће водити поступак утврђења повреде Закона и изрећи меру препоруке за разрешење.

Уколико у току поступка функционер достави Aгенцији доказ о престанку вршења функције, поступак ће бити обустављен.

Након провере у евиденцијама који се воде пред Aгенцијом, уколико има функционера који Aгенцији нису доставили никакав захтев нити обавештење о вршењу више функција, а сигурно је да ће се и неко такав пронаћи, према таквим функционерима Aгенција ће одмах спровести поступак за утврђење повреде Закона.