У року достављено 14.643 извештаја

AСК 09.02.2010.

Извештаје о имовини и приходима у законском року, до 1. фебруара, Aгенцији за борбу против корупције поднело је 14.643 функционера, док је њих 1.300 доставило извештаје после прописаног рока, са непотпуним подацима, или на старим обрасцима.

Директорка Aгенције за борбу против корупције Зорана Марковић истакла је на конференцији за новинаре да број поднетих извештаја показује да функционери испуњавају обавезе из закона, посебно ако се има у виду да је Републичком одбору за спречавање сукоба интереса раније поднето око 6.000 извештаја.

Директорка Aгенције је навела да је више од 95 одсто републичких функционера испунило обавезу у законском року.

Марковић је истакла да је недостављање извештаја о имовини и приходима, као и давање лажних података, кривично дело.

Указујући да извештаји и даље стижу у Aгенцију, Марковић је рекла да је још тешко проценити колико је функционера у Србији обавезно да подноси извештаје о имовини и приходима, јер је још у току преписка са државним органима и инстутицијама о броју функционера, али да би се могло оценити да их је око 18.000.

Директорка Aгенције је навела да је у процесу израда Регистра функционера, као и да ће упоредо бити обрађивани извештаји који ће, по закону, бити јавно објављени на сајту.

На обради извештаја раде свега четири особе, због обезбеђивања законске обавезе чувања података о личности, додала је она.

Према њеним речима, сви извештаји који пристижу после 1. фебруара биће третирани као закаснели.

Током јануара, Aгенција је одговорила на између 400 и 600 захтева за мишљење о обављању друге функције, односно шта се сматра јавном функцијом по закону, казала је Марковић.

Од 14 захтева за добијање сагласности за обављање друге функције на седам је одговорено да имају рок до 1. априла да се определе коју ће функцију обављати и даље, а да се о седам захтева који се односе на обављање друге професионалне делатности још одлучује.

Марковић је рекла да ће извештаји функционера о имовини и приходима бити проверавани на основу пријава и доказа грађана, као и покретањем процеса код истражних органа.

Председник Одбора Aгенције за борбу против корупције Чедомир Чупић изјавио је да су функције у законодавној и извршној власти неспојиве и да ће сви функционери који су сада на обе до 1. априла морати да се определе коју ће наставити да обављају.

Чупић је истакао да ће се закон, односно одредбе о спречавању сукоба интереса, примењивати на све функционере и да се неће толерисати обављање две или више неспојивих функција.

Он је позвао политичаре да се, при опредељивању за једну од функција, руководе општим интересима, а не личним и да у свом раду поступају у оквиру закона.

Чупић је рекао да Aгенција још није добила ниједан захтев за давање сагласности за вршење више функција од политичара из Војводине који се налазе на више функција, а о којима је ових дана било доста писања у медијима.

Према нејговим речима, закон ће се једнако примењивати на све функционере и неће бити селективне примене, као и да се неће толерисати ни једна ситуација која доводи до сукоба интереса.

Чупић је рекао да је закон такав и да ће се спроводити, али да Скупштина Србије може да га промени, као и да може да смени чланове Одбора Aгенције, али да у овом случају не долази у обзир позивање на неке друге законе.

Додао је да ни Устав Србије не дозвољава сукуб интереса при вршењу јавне функције.